Jak sprzedać auto po szkodzie?

Sprzedaż auta po szkodzie nie należy do najłatwiejszych, jednak nie jest niemożliwa. W przypadku szkody częściowej, nie powinno być większych problemów, jednak kiedy szkoda jest na tyle duża, że wrak oscyluje w granicach wartości złomu, powinniśmy wiedzieć, jak sprzedać auto po szkodzie bezpiecznie i uniknąć ewentualnych problemów. Mogą się one pojawić w przypadku nielegalnego złomowania lub też wykorzystania wraku do przestępstwa.

Jak sprzedać auto po szkodzie i uniknąć problemów?

Sprzedaż samochodu, który brał udział w wypadku, a jego szkoda nie jest całkowita, nie powinna być kłopotliwa. Jednak auto, które zostało zniszczone w bardzo dużym stopniu, a jego wartość jest bardzo niska, może napotkać na brak zainteresowanych, a kiedy ci się już pokażą, ich intencje mogą być nieczyste. Wraki często są zakupywane, nierejestrowane, a następnie porzucane lub biorą udział w przestępstwie. Żeby uniknąć kłopotów i mieć czyste sumienie związane z nieumożliwianiem popełnienia przestępstwa, należy odpowiednio sporządzić umowę kupna/sprzedaży.

Jak sporządzić umowę? Zapytaj w kancelarii z Kalisza

Zanim przystąpimy do sprzedaży, pamiętajmy, że w przypadku wykupionego ubezpieczenia przysługuje odszkodowanie po wypadku z naszej polisy AC lub OC sprawcy w pełni pokrywające poniesione straty. Kiedy już zdecydujemy się na sprzedaż samochodu lub wraku, musimy poprawnie sporządzić umowę. Prawnicy z firmy kancelariaciti.pl w Kaliszu pomogą przygotować dokument, który będzie zawierał wszystkie potrzebne informacje. Najważniejsze jest dokładne określenie daty sprzedaży auta. Warto wiedzieć, że jeśli w umowie zawrzemy późniejszą datę sprzedaży, osoba, która nabywa auto, do czasu dnia, wskazanego jako data kupna na umowie, jest jedynie użytkownikiem auta, prawnym właścicielem zostaje osoba sprzedająca. W przypadku np. popełnienia wykroczenia w tym czasie, które zostanie zarejestrowane przez fotoradar, mandat przyjdzie na adres osoby sprzedającej. Przypilnujmy zatem, żeby na umowie była rzeczywista data sprzedaży, najlepiej z godziną. Warto zawrzeć wzmiankę o stanie auta i jego usterkach. Uchronimy się od możliwości reklamacji z tytułu wady ukrytej. Dobrym posunięciem jest również zawarcie deklaracji osoby kupującej o zarejestrowaniu kupowanego pojazdu oraz odprowadzeniu podatku. Wszystkie ważne aspekty dotyczące zapisów umowy, wskażą prawnicy z Kalisza i pomogą przygotować optymalną umowę dla sprzedającego.